Studijní program Experimentální a molekulární biologie
Specializace Biologie člověka
Motem specializace Biologie člověka je heslo:
„Všechno lidstvo je jednoho původu“
Je to životní motto významného amerického antropologa českého původu Dr. Aleše Hrdličky.
Informace pro uchazeče bakalářského studijního programu Experimentální a molekulární biologie, specializace Biologie člověka
Co nabízíme?
- Bakalářský program Experimentální a molekulární biologie, specializace Biologie člověka zkoumá biologickou podstatu člověka, a to od jejích kořenů, počínaje evolucí druhu Homo sapiens sapiens, až po současné lidstvo. Výzkum je směřován od klasického antropologického přístupu po úroveň genetickou a molekulárně biologickou, a to jak u jednotlivců i u celých populací.
- Během tříletého studia si studenti osvojí nejen hluboké znalosti z široké škály oborů biologických věd a základy chemických oborů, praktické znalosti laboratorních metod, ale také základy vysoce specializovaných znalostí. V rámci zpracování bakalářské práce pak prokáží své schopnosti vyhledat odbornou literaturu, včetně zahraničních zdrojů, pochopit ji, analyzovat a získané informace shrnout ucelenou a přehlednou formou jako odbornou literární rešerši.
Proč studovat právě u nás?
- Bakalářský program Experimentální a molekulární biologie, specializace Biologie člověka je svým multidisciplinárním pojetím zcela unikátní. Propojení genetiky a molekulární biologie s antropologickými metodami reflektuje trendy 21. století a mezinárodní nároky kladené na výzkum člověka.
- Studium probíhá v moderních prostorách Univerzitního kampusu Bohunice, ve špičkově vybavených přednáškových místnostech, učebnách a laboratořích.
- Pracoviště zajišťující výuku dlouhodobě spolupracují s předními českými i zahraničními vědeckými institucemi. Studenti tak mají možnosti vycestovat na zahraniční studijní pobyty nebo absolvovat pracovní stáže.
- Studenti během svého studia získají širokou škálu vědomosti a dovedností, což zajišťuje jejich dobré pracovní uplatnění.
Jaké jsou podmínky přijetí na studium bakalářského studijního programu Experimentální a molekulární biologie, specializace Biologie člověka?
Povinná písemná zkouška je stejná pro všechny specializace bakalářského programu Experimentální a molekulární biologie a skládá se ze dvou částí:
- Test studijních předpokladů
- Odborný test z biologie se základy chemie:
- 50 otázek, doba na zodpovězení je 60 minut, zadání testu je v češtině, u každé otázky je na výběr ze 4 možností, z nichž je pouze a právě jedna správná
- hodnocení: 1 bod za správnou odpověď, 0 bodů za nesprávnou odpověď (označení špatné varianty, označení více variant včetně správné, neoznačení žádné varianty)
- úroveň odpovídá obsahu a rozsahu standardů MŠMT pro gymnázia
- ukázku odborného testu z biologie se základy chemie najdete zde.
Další informace o přijímacích zkouškách na PřF MUNI včetně podmínek pro prominutí přijímací zkoušky najdete zde.
Jaké vás čekají předměty?
Společný základ programu Experimentální a molekulární biologie:
Buněčná biologie, Obecná genetika, Fyziologie živočichů, Histologie a organologie, Fyziologie rostlin, Obecná mikrobiologie, Fylogeneze a diverzita živočichů, Molekulární biologie, Biochemie a další.
Profilační předměty specializace Biologie člověka
Anatomie, Základní antropologická metodika I a II, Auxologie a další.
Studijní plán pro Bc. studium si můžete prohlédnout zde.
Co se u nás naučíte?
- osvojíte si širokou základnu znalostí klíčových biologických oborů jako základ pro užší specializaci
- popsat fungování lidského těla od úrovně řízení genomu, přes buněčné procesy až po anatomii orgánových soustav a topografii těla
- základy práce v biologických a chemických laboratořích, správnou laboratorní praxi
- samostatně vyhledávat českou i zahraniční odbornou literaturu, pochopit a interpretovat její obsah, formulovat vlastní teze
- sepsat odbornou literární rešerši na dané téma
- prezentovat získané poznatky na profesionální úrovni v českém i anglickém jazyce
- popsat růst a vývoj člověka od narození do stáří
- používat základní antropologickou metodiku pro výzkum prehistorických a historických populací
- aplikovat antropologické metody na výzkum současného člověka na základě studia vzorků (lidí) různých skupin současné populace (tzv. probandů).